Czego oczekujemy od instruktora fitness?

blog_2

dobry instruktor fitnessKlienci klubów fitness zazwyczaj nie mają większych problemów z udzieleniem odpowiedzi na pytanie o to, jakimi cechami powinien charakteryzować się instruktor, który ma szansę wzbudzić ich zainteresowanie. Często możemy więc usłyszeć, że powinien być on przyjazny, energiczny, a jednocześnie obdarzony autorytetem. Cenieni są również instruktorzy życzliwi, obdarzeni poczuciem humoru, komunikatywni, posiadający dużą wiedzę, kreatywni, dynamiczni, a przede wszystkim – wysportowani. I choć możemy mówić o liście naprawdę imponującej, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że nawet ona nie jest w stanie wyczerpać wszystkich cech oczekiwanych przez nad od instruktora. Trudno przy tym określić, które z nich mają największe znaczenie, uznanie budzi bowiem zarówno umiejętność przeprowadzenia dobrego treningu, rozbawienia jego uczestników, fachowe doradztwo, a nawet empatia w sytuacji, w której trenujący opowiadają instruktorowi fitness o swoich problemach.

Kandydat na instruktora powinien jednak charakteryzować się także dobrą kondycją, pamięcią ruchową i poczuciem rytmu, w innym wypadku bowiem nie będzie osobą wiarygodną. Warto przy tym pamiętać, że pierwsze szkolenie kandydata na instruktora fitness nigdy nie jest ostatnim kursem, na który się on decyduje. Kolejne lata pracy to przede wszystkim czas, w którym instruktor doskonali każdą z cech, która go wyróżnia, a osiągnięcie profesjonalizmu nie jest możliwe, gdy nie posiada się wszechstronnych umiejętności.

jak zostać instruktorem fitnessTe ostatnie są zresztą wymagane z jednego jeszcze powodu, nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że oczekiwania kursantów bywają wyjątkowo nietypowe i bardzo zróżnicowane. Nie bez znaczenia jest i to, że wszechstronna wiedza pozwala na przeciwdziałanie rutynie, a ta nigdy nie jest sojuszniczką instruktora. Fitness nieustannie stawia przed instruktorem nowe wyzwania. Sprostanie im niemal nigdy nie jest prostym zadaniem, w zdecydowanej większości przypadków mamy jednak do czynienia z osobami, którym wcale to nie przeszkadza. Nieustanna nauka pozwala również na nabywanie umiejętności pracy ze specyficznymi grupami klientów takimi, jak choćby seniorzy lub kobiety w ciąży. Dzięki temu instruktor może znaleźć swoją niszę zdobywając nie tylko odpowiednie kwalifikację, ale i szansę na godziwy zarobek. Nie wolno jednak zapominać, że instruktor nie jest wyłącznie trenerem. Oczekuje się od niego również bycia specjalistą od rozrywki, dobrym psychologiem i motywatorem. Jego atutem powinno być też żelazne zdrowie, jego brak w istotny sposób obniża bowiem wiarygodność instruktora. Jeśli zatem chcemy być naprawdę dobrzy w tym, co robimy, praca powinna stać się naszym hobby.